Stowarzyszenie KLANZA
Artykuł jednej z delegatek polskich, która z ramienia stowarzyszenia KLANZA, brała udział w dniach 2-9 maja 2010 r., w międzynarodowym projekcie, obejmującym 9 krajów europejskich, zrealizowanym na terenie Niemiec (okolice Magdeburga i Poczdamu).
„Rozwijać się poprzez zaangażowanie, bawiąc się odkrywać innych” to hasła ,które przyświecały spotkaniu zorganizowanym w Niemczech. Celem spotkania była wymiana różnych koncepcji pedagogiki oraz poznanie innych kultur. Jak powiedział Thomas Lősche, miejsce gdzie spotkaliśmy się jest specyficzne, bo jest to ta część Niemiec i Europy, która była podzielona, teraz zaś jest terenem współpracy i tworzenia nowych koncepcji. Wspólne życie ludzi z różnych kultur, posługujących się różnymi językami, to złożone relacje i punkty sporne ale jest to przede wszystkim doświadczenie prowokujące do twórczego myślenia, dające szereg możliwości. Jest to droga, którą idąc, możemy poznać innych i siebie a przez to zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, mając wpływ na kształt Europy jako kontynentu bogatego swą różnorodnością.
Tematyka warsztatów i wykładów, odbywających się w trakcie tygodniowego spotkania, określona została w pięciu wymiarach.
– rozwój poprzez spotkanie i zabawę,
– nauka przez odkrywanie różnic,
– kształcenie i wspomaganie liderów grup,
– wspieranie rodziny oraz
– rola religii we współczesnym świecie.
Organizatorzy duży nacisk położyli na naukę poprzez doświadczanie.
Pracowaliśmy metodami warsztatowymi w różnych miejscach Magdeburga i w Erfurcie. Braliśmy udział w zajęciach w parku linowym, bajkowej wiosce, teatrze. Mieliśmy możliwość poznania ogromnego zakresu działania pomocy społecznej w Niemczech, świadczonej przez kościół ewangelicki i organizacje skupione wokół niego. Pedagogika empiryczna jest tu niezastąpionym tworzywem oddziaływania socjalnego.
Podsumowaniem wyjazdu były targi edukacyjne w Poczdamie “Spiele aus aller Welt” – “Gry z całego świata”.
Jest to największe wydarzenie tego typu w Niemczech. Równolegle do warsztatów i prezentacji stowarzyszeń oraz grup inicjatyw społecznych z różnych krajów, funkcjonowały stoiska sprzedaży materiałów edukacyjnych, gier i zabaw. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie, nie zapomniano również o osobach niepełnosprawnych.
Doświadczenia jakie zdobyliśmy w trakcie tego wyjazdu, pozostawiły niezatarte wrażenie. Ukazały również moment, gdy na naszym, rodzimym polu możemy korzystać z doświadczeń wielu krajów, bo Europa stała się mniejsza i bliższa.
Serdecznie dziękuję pani Uli Żyżyńskiej, za zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu a Agnieszce Rojewskiej, Renacie Konowrockiej i Maćkowi Markiewiczowi za wspaniałe towarzystwo i wymianę doświadczeń.
Dorota Trzcińska – koło PSPiA KLANZA w Olsztynie
Przez wiele lat nasi członkowie uczestniczyli w Targach Edukacyjnych w Poczdamie coraz częściej będąc nie tylko uczestnikami działań ale także prowadząc działania animacyjne i szkolenia dla innych. Aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu programu trenerzy Centrum Szkoleniowego i animatorzy Stowarzyszenia.
Podczas kilku Spielmarktów, w których miałam możliwość uczestniczyć i prowadzić działania, zawsze zastanawiało jak to działa, że sprzęt, zabawki są wystawione, nikt ich nie pilnuje a nic nie ginie, nie jest niszczone. Umożliwienie bezpośredniego udziału w rożnych aktywnościach, dostęp do wszystkiego – to mi się na tych targach najbardziej podobało. Okazywało się, że przy zabawie zanikają także bariery wiekowe, językowe, że każdy z każdym, jest się w stanie dogadać.
Z roku na rok nasz udział był coraz większy a nasze propozycje zabaw, działań animacyjnych są mile widziane zarówno przez organizatorów jak i uczestników targów. A umiejętność prowadzenia tańców integracyjnych (choć przywędrowały do nas z Austrii) potrafi zachęcić do wspólnych pląsów czy korowodu w rytm poloneza.
W ostatnich latach formuła Targów Edukacyjnych zaczęła się zmieniać i w organizację nowej imprezy zaangażowało się nasze Koło w Opolu i jego przedstawiciele – Halina i Michał Oster.
Przy okazji Targów mieliśmy szansę spotykać się z Toni Wimmerem animatorem z Austrii od którego pedagogiki zabawy uczyła się dr Zofia Zaorska – założycielka KLANZY.
Wspominała Magdalena Ciechańska
,