BAWIĄC SIĘ ODKRYWAĆ

Artykuł jednej z delegatek polskich, która z ramienia stowarzyszenia KLANZA, brała udział w dniach 2-9 maja 2010 r.,  w międzynarodowym  projekcie, obejmującym 9 krajów europejskich,  zrealizowanym na terenie Niemiec (okolice Magdeburga i Poczdamu).

 „Rozwijać się poprzez zaangażowanie, bawiąc się odkrywać innych” to hasła ,które przyświecały spotkaniu zorganizowanym w Niemczech. Celem spotkania była wymiana różnych koncepcji pedagogiki oraz poznanie innych kultur. Jak powiedział Thomas Lősche, miejsce gdzie spotkaliśmy się jest  specyficzne, bo jest to  ta część Niemiec i Europy, która była podzielona, teraz zaś jest terenem współpracy i tworzenia nowych koncepcji. Wspólne życie ludzi z różnych kultur, posługujących się różnymi językami, to złożone relacje i punkty sporne ale jest to przede wszystkim doświadczenie prowokujące do twórczego  myślenia, dające szereg możliwości. Jest to droga, którą idąc, możemy poznać innych i siebie a przez to zmieniać otaczającą nas rzeczywistość, mając wpływ na kształt Europy jako kontynentu bogatego swą różnorodnością.                                                                                                                                             

Tematyka warsztatów i wykładów, odbywających się w trakcie tygodniowego spotkania, określona została w pięciu wymiarach.                     
– rozwój poprzez spotkanie i zabawę,   
– nauka przez odkrywanie różnic,    
– kształcenie i wspomaganie liderów grup,
– wspieranie rodziny oraz                                                    
– rola religii we współczesnym świecie.

Organizatorzy duży nacisk położyli na naukę poprzez doświadczanie.
Pracowaliśmy metodami warsztatowymi w różnych miejscach Magdeburga  i w  Erfurcie.  Braliśmy udział w zajęciach w parku linowym, bajkowej wiosce, teatrze. Mieliśmy możliwość poznania ogromnego zakresu działania pomocy społecznej w Niemczech, świadczonej przez kościół ewangelicki i organizacje skupione wokół niego. Pedagogika empiryczna jest tu niezastąpionym tworzywem oddziaływania socjalnego.                                                                                

Podsumowaniem wyjazdu były targi edukacyjne w Poczdamie Spiele aus aller Welt” – “Gry z całego świata”.
Jest to największe wydarzenie tego typu w Niemczech. Równolegle do warsztatów i prezentacji stowarzyszeń oraz grup inicjatyw społecznych z różnych krajów, funkcjonowały stoiska sprzedaży materiałów edukacyjnych, gier i zabaw. Każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie, nie zapomniano również o osobach niepełnosprawnych.                         

Doświadczenia jakie zdobyliśmy w trakcie tego wyjazdu, pozostawiły niezatarte wrażenie.  Ukazały również  moment, gdy na naszym, rodzimym polu możemy korzystać z doświadczeń wielu krajów, bo Europa stała się mniejsza i bliższa.

Serdecznie dziękuję pani Uli Żyżyńskiej, za zaproszenie do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu a Agnieszce Rojewskiej, Renacie Konowrockiej i Maćkowi Markiewiczowi za wspaniałe towarzystwo i wymianę doświadczeń.

Dorota Trzcińska – koło PSPiA KLANZA w Olsztynie

Thomas Losche
Urszula Żyżyńska
Urszula Żyżyńska i Toni Wimmer
Michał i Halina Oster, Toni Wimmer, Thomas Losche

Przez wiele lat  nasi członkowie uczestniczyli w  Targach Edukacyjnych w Poczdamie coraz częściej będąc nie tylko uczestnikami działań ale także prowadząc działania animacyjne i szkolenia dla innych. Aktywnie uczestniczyli w przygotowaniu programu trenerzy Centrum Szkoleniowego i animatorzy Stowarzyszenia.

Podczas kilku Spielmarktów, w których miałam możliwość uczestniczyć i prowadzić działania,  zawsze zastanawiało jak to działa, że sprzęt,  zabawki są wystawione, nikt ich nie pilnuje a nic nie ginie, nie jest niszczone. Umożliwienie bezpośredniego udziału w rożnych aktywnościach, dostęp do wszystkiego – to mi się na tych targach najbardziej podobało. Okazywało się, że przy zabawie zanikają także  bariery wiekowe, językowe, że każdy z każdym, jest się w stanie dogadać. 

Z roku na rok nasz udział był coraz większy a nasze propozycje zabaw, działań animacyjnych są mile widziane zarówno przez organizatorów jak i uczestników targów. A umiejętność prowadzenia tańców integracyjnych (choć przywędrowały do nas z Austrii) potrafi zachęcić do wspólnych pląsów czy korowodu w rytm poloneza.

W ostatnich latach formuła Targów Edukacyjnych zaczęła się zmieniać i w organizację nowej imprezy zaangażowało się nasze Koło w Opolu i jego przedstawiciele – Halina i Michał  Oster.

Przy okazji Targów mieliśmy szansę spotykać się z Toni Wimmerem animatorem z Austrii od którego pedagogiki zabawy uczyła się dr Zofia Zaorska – założycielka KLANZY.

Wspominała Magdalena Ciechańska

,

BAWIĄC SIĘ ODKRYWAĆ
Przewiń do góry
Skip to content