Stowarzyszenie KLANZA
21 i 22 kwietnia 2022 r. we Wrocławskim Centrum Biblioteczno – Kulturalnym FAMA odbyło się bardzo ciekawe, ważne, inspirujące Międzynarodowe seminarium dla bibliotekarzy/ek i edukatorów/ek „Wyspa Książka”. To wydarzenie zostało zorganizowane i przygotowane przez ambitny zespół bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu pod kierunkiem Anny Janus – dyrektorki biblioteki, a stanowiło jeden z punktów realizowanego przez tę instytucję polsko – norweskiego projektu Wyspa Książka kierunek Północ. Celem projektu jest poprawa dostępu do kultury, poprzez angażowanie rodzin i grup rówieśniczych w twórcze wspólne działania w obszarze literatury oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie edukacji czytelniczej i docieraniu do nowych grup odbiorców. Więcej: https://biblioteka.wroc.pl/projekty/wyspa-ksiazka/
To były dwa dni intensywnych warsztatów, prelekcji i spotkań o rozpowszechnianiu czytelnictwa i nowych trendach czytelniczych, w których uczestniczyło 24 prelegentów – ekspertów/ek i praktyków/czek zajmujących się pracą z książką i czytelnikami na różnych płaszczyznach i w różnych krajach . W seminarium brało również udział 75 dzieci w różnym wieku, biorących udział w warsztatach pokazowych. Podczas seminarium swoje pomysły na promocję czytelnictwa dzieci i młodzieży prezentowali goście ze Słowacji, Ukrainy, oczywiście Norwegowie (jako partnerzy projektu). Larysa Luhova i Olena Kremnova z Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci przedstawiły liczne projekty realizowane w bibliotece przed wojną, jak również to, co dzieje się w bibliotece obecnie , w czasie trwania wojny. Biblioteka ma rzetelny schron, gdzie podczas alarmów bombowych cały czas odbywają się zajęcia z książką, a młodzi czytelnicy chętnie zostają tam na dłużej!
Z kolei Isy Mead ze The Story Museum z Oksfordu zaprezentowała idę i pracę tego wyjątkowego Muzeum Historii – ale nie muzeum historycznego, a miejsca, w którym to opowiedziane historie mają swoje sale, czyli sala Alicji w krainie Czarów, sala Władcy Pierścieni i tak dalej, i tak dalej!
Najważniejszą częścią seminarium były jednak prowadzone przez bibliotekarzy/ki i edukatorów/ki 45 minutowe warsztaty, które były omawiane przez Grażynę Walczewską-Klimczak, reprezentującą na seminarium Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA.
To były rzetelne warsztaty pracy z książką! Świetnie przygotowani prowadzący, dzieci w różnym wieku, które bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach mimo niekomfortowej sytuacji obserwowania prze liczne grono dorosłych. Założeniem organizatorów była prezentacja innowacyjnych metod pracy z tekstem literackim sprzyjających rozbudzaniu zainteresowań książką, czytaniem oraz biblioteka, jako miejscem , w którym nie można się nudzić.
Ważna refleksja – bibliotekarze i edukatorzy chcą się uczyć od siebie atrakcyjnych metod pracy w mieście, w którym pedagogika zabawy, metoda KLANZY są od lat trwale obecne. Wśród uczestników seminarium były osoby, pamietające Krysię Dachterę i Majkę Budzyńską, które na zajęciach we wrocławskim Studium Animatorów Kultury SKIBA przybliżały metody pedagogiki zabawy. Również Irenkę Kalinowską, wieloletnią prezeskę Oddziału KLANZY we Wrocławiu. Niektórzy z bibliotekarzy pamiętali też warsztaty klanzowe wokół książki Jurka Kumiegi. Tak więc ziarno raz posiane – przynosi efekty, po latach również. Wrocławscy bibliotekarze/ki nie pytają, czy w bibliotekach jest miejsce na śmiech, hałas, twórczy harmider, na aktywną naukę poprzez zabawę, wykorzystywanie nowych środków przekazu. Oni wiedzą i dalej poszukują – jak to robić! Wiwat Wrocław -wiwat bibliotekarze i bibliotekarki, którzy 8 maja każdego roku mają swój Dzień i swoje Święto.
Do końca maja na stronach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu ma ukazać się online publikacja poseminaryjna.
Grażyna Walczewska-Klimczak